Suomen Islam-seurakuntaan tutustuminen
- ke 25.2.2026 klo 13–14
- Fredrikinkatu 33 A, 00120 Helsinki
Suomen Islam-seurakunta on Suomeen aikanaan saapuneiden islaminuskoisten perinteiden vaalija ja täällä asuvien islamilaisten yhdysside. Seurakunta ja sen kanssa läheisesti toimivat islaminuskoiset liittyvät osana suomalaisen kulttuurin ja yhteiskuntajärjestyksen monimuotoisuuteen.
Hajanaisia mainintoja Suomeen saapuneista islaminuskoisista on löydettävissä maatamme käsittelevistä aikakirjoista aina 1500-luvulta asti. 1800-luvun alkupuoliskolla Suomenlinnan linnoitus- ja parannustöihin osallistui islamilaisia työntekijöitä. Heidän keskuudessaan on todettu olleen jo jonkinlaista järjestäytynyttä yhteistoimintaa ja kanssakäymistä. Valtiovallan toimesta oli heidän käyttöönsä luovutettu oma hautausmaa.
Pääosa Suomeen saapuneista muslimeista on muuttanut 1800-luvun jälkipuoliskolla ja 1900-luvun alussa maahamme. Muuttoliike jatkui jokseenkin taukoamattomana noin vuoteen 1925 saakka. Perinteen ja omien kansallisten ja uskonnollisten tapojen vaalimiseksi perustettiin Helsingin musulmaanien hyväntekeväisyysseura r.y., jonka säännöt viranomaiset vahvistivat vuonna 1915. Uskonnonvapauslaki tuli voimaan vuoden 1923 alusta ja Suomen muhamettilainen seurakunta merkittiin uskonnollisten yhdyskuntain rekisteriin huhtikuun 24. päivänä 1925.
Pääsemme helmikuun lopulla opastetulle kierrokselle tutustumaan islamiin Suomessa ja seurakunnan tiloihin.
HUOM! Vierailuaika on vielä vailla lopullista vahvistamista mutta varmuus saataneen heti helmikuun alkupäivinä.
Ilmoittautukaa viimeistään 20.2. osoitteeseen kauko.amartat@gmail.com.
